A Wing Tsun egyik fegyvere a 260 cm hosszú ún. patkányfarok bot. Ezt a fegyvert régen, mint csónakhajtó rudat használtak. A legenda szerint a Shaolin kolostorból menekült Chi Shin mestertől került a Wing Tsun rendszerbe a bottechnika (Wong Wah Bo és Leung Yee Tai kapcsolata során). A bot kezelése 7 (6 és fél) alaptechnikára épül, amelyeket a Shaolin bottechnika leegyszerűsítésével dolgoztak ki. A bot használatában ugyanazokat a koncepciókat követik, mint a pusztakezes harcban. Kerülik a látványos, nagy ívű mozdulatokat. Inkább a rövid, célratörő döféseket használják. Különleges edzésmódszer a tapadós bot amelynél a kézben lévő energiákat kell a botba vezetni és így követni az ellenfél fegyverének mozgását. A hosszúbot minden hosszú fegyver (pl.: lándzsa, háromágú szigony, stb) alapja. Aki tudja használni a hosszúbotot, annak nem okozhat gondot a többi hosszú fegyver használata sem!
A Wing Tsun különlegessége, a Chi Sau (tapadós kezek gyakorlat) azáltal teszi kiemelkedően hatékonnyá a stílust, hogy a “bőrérzékelés” fejlesztése révén olyan reflexeket épít ki, amelyek – ellentétben a látáson alapuló reakciókkal – nem igénylik a nagyagykéreg részvételét az ingerületi folyamatban, ily módon sokkal gyorsabbak és biztosabbak lesznek. Szemreflex esetén legalább 7 átkapcsolás szükséges a retina érző sejtjei és az izomsejt között, ezzel ellentétben van olyan izom-izom (izomból induló és oda visszaérkező) reflexív, ahol 2 átkapcsolás elegendő! Ez utóbbi reflex kb. háromszor olyan gyors, mint a szemreflex.
Ip Man - Fabábu gyakorlat
A fabábú, kínai nyelven Muk Yan Chong, a Wing Tsun stílus tradicionális gyakorló eszköze. Hagyományosan fából készült, emberi alakot utánzó gyakorló eszköz, mely sokrétűen fejleszti a gyakorló képességeit.
A Wing Tsun fabábu formagyakorlata 116 mozdulatból áll, amely 8 sorozatot foglal magába. A fabábu technikákat a sorozatban található rúgások teszik különlegessé. A fabábu technikák nem tartalmaznak új mozdulatokat, inkább az új sorrend, a felhasználás és a rúgások által lesz “több”.
Ez a formagyakorlat az alaptechnikák leltára. Megtanít a helyes állásra, a térdek közötti összetartó erő kifejlesztésére, és az alaptechnikák (pl. egyenes ökölütés, egyenes tenyérütés, tan-sau, pak-sau, bong-sau) pontos végrehajtására. A Wing Tsun formagyakorlatai nem egy elképzelt küzdő elleni harcot imitálnak, csupán szimbólumokat tartalmaznak, melyek egy partner segítségével, a gyakorlatok közben kelnek életre. A Siu Nim Tau formagyakorlat közben nem változik az alapállás, nincsenek benne lépések és fordulások, így a szembefordulás elvét is megtanulhatjuk a végrehajtása során. Az első harmada közben összegyűjtjük a tan-tien pontokba a chi-t, így fel is frissülünk, illetve el tudjuk kicsit felejteni a mindennapi problémáinkat. Ezt a rész a Shaolin szerzetesek áloműző és életet meghosszabbító gyakorlatsorozatként emlegették és gyakorolták.